DSLWP – próby odbioru

W drugiej połowie maja 2018, Chińczycy umieścili na orbicie Księżyca dwa mikrosatelity (47 kilogramów każdy) w ramach misji DSLWP (Discovering the Sky at Longest Wavelengths Pathfinder).

Detale odnośnie misji zainteresowani bez problemów odnajdą w internecie – natomiast faktem interesującym dla (ultra)krótkofalowców jest informacja, iż orbitery wyposażone są w nadajniki na pasmo 70cm. W weekendy, kiedy poważne działania naukowe nie są przeprowadzane, operatorzy uruchamiają na częstotliwości 435,400 lub 436,400 MHz beacon o mocy ok. 2W, nadający emisją JT4G – modulacja typu 4-FSK, którą dekodować można za pomocą oprogramowania WSJTX.

Emisja JT4G jest dekodowalna przy względnie niskim stosunku sygnału do szumu, co oznacza, że w celu odbioru nie trzeba dysponować olbrzymim zestawem antenowym. Przeprowadziłem próbę odbioru księżycowych transmisji używając skromnej stacji, złożonej z:

  • anteny 16 el DK7ZB na pasmo 70cm (podziękowania dla Grzegorza SO3AK),
  • przedwzmacniacza SPF5189z,
  • Yaesu FT-817.

Sygnał odebrany o 19:51 czasu lokalnego (17:51 UTC) był wyraźnie słyszalny na ucho – niestety z powodu braku kabla łączącego radio i komputer, nie udało sie go zdekodować. Daje to jednak sporą nadzieję na następne weekendy – przy takim stosunku sygnału do szumu, zdekodowanie nie powinno być większym problemem. Mam nadzieję, że beacon będzie jeszcze włączany, gdy księżyc będzie nad horyzontem w SP.

Update: Piotr SP5ULN zdekodował transmisję z mojego nagrania 🙂

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.